Elektrostyk - Usługi Elektryczne 24h
Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu, w niedziele i święta.

Usługi elektryczne 24h, Zadzwoń +48 538 530 800

Kolory przewodów

Nie dotykać! Urządzenie elektryczne!

Parafrazując klasyka (Benedykt Chmielowski), powiedzieć można - przewód jaki jest, każdy widzi.

Tyle, że jego barwa jest czasem brązowa, innym razem niebieska, czarna, szara, czy piękna wiosenna żółto-zielona. Po co tak? Żeby pasowało do koloru mebli lub innych sprzętów? Oczywiście nie. Po prostu umówiono się, żeby jednoznacznie ustalić jakiś kod do oznaczania przeznaczenia przewodów. Oznaczanie przewodów za pomocą barw ich izolacji jest bardzo praktyczne i skuteczne. Nie ma bowiem możliwości, że nie zostanie zauważone lub przypadkowo usunięte.

Spora część męskiego grona twierdzi, że w przyrodzie występują tylko dwie barwy. Niektórzy skłonni są uwierzyć, że aż trzy. Mimo to barw izolacji przewodów jest znacznie więcej. Skoncentrujmy się tylko na tych podstawowych, zasilających.
Kolor żółto-zielony zarezerwowany jest dla przewodów ochronnych, o symbolicznym oznaczeniu PE.
Kolorem niebieskim oznacza się przewody neutralne, o symbolicznym oznaczeniu N.
Kolorem brązowym oznacza się przewody fazowe, symbolicznie oznaczone literą L.
Żyły fazowe np. w instalacjach trójfazowych, ale nie tylko, oznacza się również kolorem czarnym (L2) i szarym (L3).

Tak się umówiono, opracowano normy, zobowiązano do ich przestrzegania, jednak zawsze zachowaj czujność i jak najdalej idącą ostrożność. Tam gdzie jest prąd elektryczny, tam nie ma miejsca na żarty, czy pomyłki. Pomyłki jednak niestety się zdarzają.

Najczęstszą pomyłką jest zastosowanie niewłaściwych przewodów do podłączenia podwójnego wyłącznika żyrandola. Zdarza się, że używany jest w tym celu najbardziej popularny przewód trójżyłowy - brązowy, niebieski, żółto-zielony. W zwykłym prostym żyrandolowym podwójnym wyłączniku nie ma miejsca na przewód neutralny. Wszystkie trzy są fazowe (połączone z tą samą fazą). Czy żyrandol, którego wyłącznik podłączony jest przewodami o niewłaściwych kolorach izolacji nie będzie świecił? Będzie świecił, jednak tak wykonana instalacja może być bardzo niebezpieczna. Ktoś mógłby wierzyć, że dotknięcie żółto-zielonego, czy niebieskiego przewodu nie może być niebezpieczne. Nigdy nie wierz i nigdy nie dotykaj żadnych przewodów.

Zgodnie z najnowszymi normami nawet do wspomnianego wyłącznika żyrandola, doprowadzony powinien być przewód ochrony. Oznacza to potrzebę użycia przewodu czterożyłowego. Tu czai się możliwość popełnienia kolejnej, bardzo podobnej pomyłki. Często używane przewody czterożyłowe - brązowy, czarny, żółto-zielony, niebieski. Żółto-zielony jest tym wymaganym przez najnowsze normy i zdrowy rozsądek. A niebieski? Nic się nie zmieniło. W żyrandolowym podwójnym wyłączniku nie ma miejsca na przewód neutralny. To samo pytanie. Czy żyrandol, którego wyłącznik podłączony jest przewodami o niewłaściwych kolorach izolacji nie będzie świecił? Ta sama odpowiedź. Będzie świecił, jednak tak wykonana instalacja może być bardzo niebezpieczna. Ktoś mógłby wierzyć, że dotknięcie niebieskiego przewodu nie może być niebezpieczne. Nigdy nie wierz i nigdy nie dotykaj żadnych przewodów.

Jeśli wydaje Ci się to trudne, skontaktuj się z nami. Myślisz, że to łatwe, że Ty wiesz więcej, a tylko nie masz odpowiednich uprawnień? Skontaktuj się z nami, chętnie poznamy Twój punkt widzenia, może nauczymy się od Ciebie czegoś nowego. Nie wiesz co robić? Skontaktuj się z nami.

Zadzwoń do nas, +48 538 530 800, uzyskasz fachową pomoc.

Nasz personel to wykonujący z pasją swoją pracę i nieustannie dokształcający się elektrycy z wieloletnim doświadczeniem oraz państwowymi uprawnieniami nawet aż do 110 kV (SEP).

+48 538 530 800